Strona dla fanów rasy Yorkshire Terrier
maltańczyk

Maltańczyki – usposobienie, temperament

Maltańczyk to od lat niezwykle popularna rasa kanapowa. W starożytności jej przedstawiciele były nie tylko psami do towarzystwa, ale także służyły do wyłapywania szczurów i myszy w miejscowościach portowych. Dziś jednak stanowią przede wszystkim nieodłącznych towarzyszy człowieka. Przyszli właściciele tych psów nieraz wahają się pomiędzy zakupem maltańczyka a podobną rasą czyli shih tzu. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rasom. Zarówno maltańczyk jak i shih tzu to przedstawiciele typu jamnikowatych – niskich, o krótkich łapach i długim tułowiu.

Maltańczyk to pies niewielkich rozmiarów mający białą, gęstą, prostą sierść. Jeśli chodzi o budowę, mierzy do 25 cm w kłębie i waży około 4 kg. Z kolei shih tzu jest nieco bardziej masywny, waży zwykle od 5 do 8 kg, zaś w kłębie osiąga do 27 cm. Naturalnie długa, rozczochrana sierść opada ku ziemi, jednak właściciele tych psów często zaczesują ją do góry i przewiązują wstążkami. Ich umaszczenie może być różnobarwne, w odcieniach brązu, czerni, bieli i beżu.

psy, rasy psów, zwierzaki, zwierzęta
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Maltańczyki uwielbiają zabawy z opiekunem, ale jednocześnie cechuje je spokój i powściągliwość. Uwielbiają być blisko ukochanego właściciela i stale mu towarzyszyć. Nie przepadają za samotnym pobytem w domu, są bowiem spragnione uwagi i miłości. Podobnie jest z shih tzu, które również są typowymi psami do towarzystwa. Różnią się jednak od maltańczyków większą upartością i żywiołowością. Ponadto są bardziej ufne, co wręcz może stanowić ich wadę, gdyż będą przyjaźnie nastawione do każdej napotkanej osoby, dlatego należy ich dobrze pilnować.

atlas kotów, koty, rasy kotów, kociaki, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zarówno maltańczyki jak i shih tzu mają gęstą, długą sierść, wymagającą regularnej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie, stosowanie odżywek wzmacniających włosy oraz wizyty u fryzjera to podstawowe obowiązki właścicieli tych ras. Jeśli chodzi o choroby, shih tzu nie są szczególnie chorowite, choć mają częste problemy ze skórą, która jest wrażliwa na alergie i podrażnienia. Generalnie jednak cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają nawet 15-17 lat. Podobnie jest z maltańczykami, które nie borykają się z poważniejszymi schorzeniami. Mają jednak skłonności do problemów z infekcjami oczu oraz uzębieniem. Maltańczyk i shih tzu różnią się głównie wyglądem i nieco odmiennym usposobieniem. Obie rasy idealnie sprawdzą się jako psy kanapowe i wierni, domowi towarzysze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *