Strona dla fanów rasy Yorkshire Terrier
maltańczyk miniaturka

Maltańczyk miniaturka, choroby, kąpiel

Maltańczyk miniaturka to pies będący od wieków jedną z ulubionych ras kanapowych. Już w starożytności cieszył się niemałą popularnością i był pieczołowicie zdobiony przez ludzi cennymi klejnotami. Popularność tej rasy nie słabnie od lat. Jednak jeśli chciałbyś stać się właścicielem takiego psiaka, warto przed zakupem dowiedzieć się nieco więcej o tej rasie.

Biały maltańczyk – kolory

Maltańczyk to niewielki pies o przyciągającej wzrok lśniącej, białej sierści. Często na maltańczyka mówi się po prostu “biały maltańczyk” lub “biały pies” – po prostu takie ma kolory. Ma przyjazny charakter, zwłaszcza w stosunku do człowieka, którego towarzystwo zaspokaja jego dużą potrzebę bliskości. Nie przepada za nadmiernym wysiłkiem, choć chętnie chodzi na spacery wraz z ukochanym właścicielem. Uwielbia różnego rodzaju zabawy, np. poszukiwanie smakołyków, ale nade wszystko ceni możliwość spokojnej drzemki na kolanach swojego pana. Pies maltańczyk potrzebuje stałej uwagi, której będzie się dopominać poprzez nakłanianie do zabaw bądź położenie się przed właścicielem brzuszkiem do góry. Naturalnie spragniony jest pieszczot w każdej postaci, włącznie z „dawaniem buziaków” swojemu opiekunowi.

maltańczyk miniaturka
Maltańczyk miniaturka – źródło zdjęcia Flickr.com

Maltańczyk choroby

Dzięki długiej historii rasy maltańczyki uodporniły się na liczne choroby i rzadko cierpią na poważniejsze dolegliwości. Jednak ich częstą przypadłością jest skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego, dlatego konieczna jest stała dbałość o higienę uzębienia poprzez stosowanie odpowiednich past i szczotkowanie. Inną dolegliwością, na jaką powinien być przygotowany przyszły właściciel maltańczyka, jest łzawienie oczu. Jego przyczyny mogą być różne – od zwykłego podrażnienia czy przebarwień aż po stany bakteryjne i infekcje. Warto regularnie przemywać okolice oczu oraz pysk psa, by usunąć zanieczyszczenia. Przy wystąpieniu łzawienia można zastosować odpowiednie preparaty łagodzące do oczu w postaci kropli. W przypadku silniejszych wycieków konieczna będzie konsultacja z weterynarzem.

Maltańczyk kąpiel i pielęgnacja

Obowiązkiem właściciela maltańczyka jest regularna i staranna pielęgnacja sierści, która wymaga codziennego szczotkowania (idealnie sprawdzi się tutaj szczotka z naturalnym włosiem). Konieczne będą również częste kąpiele (najlepiej co najmniej raz na dwa tygodnie). Warto stosować także specjalne odżywki natłuszczające do włosów, które uchronią futro pupila od przesuszenia. Pamiętajmy także o likwidowaniu rudych przebarwień na sierści, które często pojawiają się wokół gałek ocznych – w tym celu można przemywać okolice oczu kwasem bornym z zachowaniem szczególnej ostrożności, by nie podrażnić oczu psa.

biały maltańczyk
Biały maltańczyk – źródło zdjęcia Pexels.com

Maltańczyk miniaturka to pies wymagający właściciela, który będzie w stanie poświęcić mu sporo czasu i uwagi. Piesek tej rasy może stać się jednak nieodłącznym przyjacielem człowieka, jeśli tylko otrzyma odpowiednią dawkę opieki i miłości.

Artykuł powinien zapoznać Ciebie z informacjami: maltańczyk miniaturka, biały maltańczyk, maltańczyk choroby, maltańczyk kąpiel, maltańczyk kolory. Zapraszam do komentowania newsa, zadawania pytań…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *